Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Besinler

Home - Merak Ettikleriniz - Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Besinler

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Besinler

Düzenli ve kaliteli bir uyku, bağışıklık sistemini güçlü tutmanın temel kriterlerindendir. Eğer siz de geceleri uyuyamıyor ve bu nedenle sabahları yorgun uyanıyorsanız, bu besinler size yardımcı olabilir.

  • Badem
  • Ispanak
  • Kiraz
  • Kivi
  • Mısır
  • Süt Ürünleri (Süt, yoğurt, kefir vb.)
  • Nohut
  • Muz
  • Ceviz
  • Yulaf

Uykunuzu Düzenlemeye Yardımcı Olacak Besinler

MUZ :

Triptofan ve magnezyum içeren muz, içerisinde bulunan bu besinler ile kaliteli bir uyku geçirmenize yardımcı olabilir.

Uzmanlar yatmadan önce magnezyum, potasyum, B Vitamini ve triptofan gibi mineraller yönünden zengin olan gıdaları tüketmenin;

Rahat uyumayı destekleyerek, uykusuzluğu gidermeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Uyumakta zorlandığınız bir gecede, uyku ilacı yerine muz yemeyi deneyin.

Badem:

Badem, vitamin ve mineral yönünden zengin olan, sağlığa pek çok yarar sağlayan bir kuruyemiştir.

Uyku düzenleyici bir hormon olan melatonin hormonu kaynağı olması, uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olabilmektedir.

Nohut:

Mucize baklagillerden biri olarak gösterilen nohut, yüksek oranda B6 Vitamini içermektedir. Zihinsel sağlığı desteklemeye yardımcı olan ve rahatlamayı sağlayan seratonin hormonunun üretilmesinde önemli bir yeri vardır. Bu sayede daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Süt:

Çocukken annelerimiz bizi yatırmadan önce bir bardak süt verirdi. Anneler her zaman en iyisini bilir diyerek; sütün ve mayalı süt ürünlerinin (yoğurt, kefir vb.) uyumamıza yardımcı olduğu görülmüştür. Yatıştırıcı etkisi olan süt, triptofan içeren yoğurt ve ayran daha kolay uyumanıza yardımcı olacaktır.

Yulaf:

Kahvaltının favori seçeneklerinden birisi olsa da tavsiyemiz günün son saatlerine doğru tüketilmesidir. Yulaf, tam tahıllarda olduğu gibi insülin üretimini tetikler.

Bu da, kan şekerinin doğal olarak yükselmesini ve uykulu hissetmenize neden olur. Melatonin yönünden zengin olduğu bilinen yulaf vücudu rahatlatarak uykuya daha rahat bir şekilde dalmayı kolaylaştırır.

Ispanak:

Magnezyum açısından oldukça zengin olan Ispanak, vücudu sakinleştirerek uykuya teşvik eder. Sinirleri ve kasları rahatlatan ıspanak, içerisindeki magnezyum nedeniyle geceleri yaşanan bacak kramplarının da

azalmasına ve daha kaliteli bir uyku geçirilmesine yardımcı olabilir.

 

İyi bir kalsiyum kaynağı olan ıspanak aynı zamanda melatonin üretimine de yardımcı olarak daha hızlı uyumamıza neden olur. Yapılan araştırmalarda

kalsiyum eksikliğinin uykuya dalmayı zorlaştırdığı kanıtlanmıştır.

Kiraz:

Kiraz, melatonin bakımından zengindir ve bu da onu uyku döngüsünü düzenleme konusunda iyi bir besin yapmaktadır.

 

Yapılan çalışmalarda kiraz ve vişne tüketen kişilerin, melatonin seviyelerinin önemli biçimde arttığı ve toplam uyku sürelerinin uzadığı görülmüştür.

Kivi:

Kivi, uykuya katkıda bulunan fitokimyasallar açısından zengin bir besin kaynağıdır. Diğer meyvelere oranla daha fazla seratonin salgılanmasını sağlayan kivi, gece kaygılanmaları azaltır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

 

Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle uykuyu daha fazla destekler. Birçok uyku bozukluğunun antioksidan seviyeleri ile ilgili olduğu görülmüştür.

Mısır:

Mısır, doğru şekilde tüketildiğinde uykuyu desteklemeye yardımcı olabilir.

 

Karbonhidrat açısından zengin olan mısır, triptofanı daha etkili hale getiren insülini uyarır. Bu da uykuya geçmeyi daha kolay hale getirir.

Ceviz:

Ceviz doğal bir melatonin kaynağı olması ile bilinmektedir. Bu özelliği ile akşam yemeğinden sonra ceviz tüketmek, uykuya geçmenize daha fazla yardımcı olabilir.

Referanslar:

*https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-to-help-you-sleep

*https://healthyeating.sfgate.com/peas-brain-chemicals-10549.html

*Meng et.al, Dietary Sources and Bioactivities of Melatonin, Nutrients. 2017 Apr; 9(4): 367. doi: 10.3390/nu9040367

*Stonehouse et al. Kiwifruit: our daily prescription for health, Canadian Journal of physiology and pharmacology, 2013 Jun;91(6):442-7. doi: 10.1139/cjpp-2012-0303.

*Zeng et al. Strategies of Functional Foods Promote Sleep in Human Being, Curren Signal Transduction Therapy, 2014 Dec; 9(3): 148–155. doi: 10.2174/1574362410666150205165504

Paylaş:

Open chat